• et
  • en
  • ru
  • fi
  • sv
Otsi kodulehelt
Close

Otsi kodulehelt

Metallukse valmistajat valides väldi pimekohtingut

Metallust valides tuleb eelkõige vaadata firma tausta ja ka seda, kui kaua on ettevõte Eesti turul tegutsenud.
“Kui ukse hind on väga madal, on see nii mingil põhjusel. Näiteks pole nn Hiina uksed turvauksed ja on tehtud võimalikult minimaalsete kuludega, kahtlasest materjalist. Tean neid, kes sellise ukse soetanud – aastakese võib see normaalselt käia, aga kui midagi juhtub, siis nendele toodetele järelhooldust Eesti turul ei ole,” selgitas ta ning lisas, et ehkki hinnad on seinast seina, käivad hind ja kvaliteet metalluste puhul siiski käsikäes.

Ainult rämps odavneb

Tellijal oleks mõistlik erinevate firmade toodetega tutvust teha, oma käega katsuda. “on ette tulnud, et inimene tahab näha ukse tootmisprotsessi”.

Lukuvalik on võtmeküsimus

ASi Saku Metall müügidirektori Jüri Kaleviste sõnul tuleb ukse valikul eelkõige silmas pidada selle kasutuse eesmärki ja keskkonda, kuhu uks paigaldatakse. “Välisuste ja ka tuletõkkeuste puhul on oluline, et tooted omaksid vastavat sertifikaati (välisuksed CE-märgistust ning tuletõkkeuksed tulekindluse sertifikaati). Samuti tuleks tähelepanu pöörata ukse tootmiseks kasutatavatele materjalidele, näiteks välisuksed valmistatakse tsingitud lehtterasest, mis on välistingimustes vastupidavam,” selgitas ta.

Turvaukse turvaelemendid on ukselehe sisse ulatuvad turvatihvid ning lukukarbid. Saku Metall soovitab Skandinaavias toodetud Abloy ja Assa lukke, kuna nimetatud tootjad garanteerivad kindla kvaliteedi ja nende lukke on vajadusel lihtne vahetada. “Skandinaavia lukud on meil alati saadaval, nende lukusüvised on pikka aega samad olnud, mis teeb luku vahetuse ülimalt mugavaks. Pole vaja teha lisakulutusi näiteks ukse ümberehitamisele,” rääkis Kaleviste. Nende lukkude kasuks räägib ka sarjastamise võimalus – tihti piisab ainult ühest võtmest, et suuremas hoones avada mitut ust.

Ettevaatust – Doorland!

Kaleviste sõnul on viimasel ajal tekkinud turul olukord, kus sertifikaadita tootjad või vahendajad on tarninud uksi erinevaid kooskõlastusi kasutades. “Kui sertifikaate väljastavad akrediteeritud asutused ei ole uksetootjale väljastanud nõutud sertifikaati, siis järelikult uks ei vasta vajalikele nõuetele või pole läbinud vajalikke katsetusi. Et selliseid uksi turule kasutusele mitte lasta, on vastutus igal tellijal,” nentis ta.

Tarbijakaitseameti tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonna juhataja Hanna Turetski andmeil on tänavu esitatud akna-uksetootjate kohta 68 kaebust, neist 58 metalluste kohta. 55 kaebust esitati Doorland OÜ vastu.

“Kui jätta kõrvale Doorlandi-sugused, kes ei tarni toodet õigeks ajaks või hoopis kaovad vaateväljast, siis on peamiseks kaebuse esitamise põhjuseks ukse mittevastavus tellitule: kas siis ukse mõõtmete mittevastavus ukseavale või on uksele paigaldatud teine lukk. Kaebusi on tulnud ka vale värvi, võtmete vähesuse ja ebakvaliteetse paigalduse kohta,” sõnas Turetski.

pane tähele
Soovitused hea ukse ostuks
Metallukse valimisel eelista firmasid, mis kasutavad ustel kvaliteetlukke, nagu Abloy, Assa, Mottura, Boda.
Hea metalluks kinnitub vähemalt kolmele hingele. Mida pikemad on uksehinged, seda aeganõudvam ja mürarikkam on nende mehaaniline lõhkumine.
Uks peab tänu kuullaagerhingedele avanema ja sulguma hääletult, füüsilist pingutust nõudmata.
Metalluksel võiks olla kaks lukku – kasutuslukk ja turvalukk. Kasutuslukku saab avada väljastpoolt võtmega ja seestpoolt liblikaga. Turvalukku saab avada mõlemalt poolt ainult võtmega, selle sulgurmehhanism koosneb mitmiksulgurist ja fiksaatorist.
Heal turvalukul on mitmekihiline fiksaator, mis ulatub vähemalt 20 mm sügavusele uksepiita. Selle keskmine plaat sisaldab termiliselt töödeldud kõvasulammetalli, mida ei saa läbi lõigata.
Heal metalluksel kasutatakse lukkude kaitseks ka täiendavaid korpuseid, et vältida neile ligipääsu tehniliste vahenditega, nagu ketaslõikurid ja lehtsaed.
Kahe luku vaheline õige kaugus on umbes 40 cm.
Ust on vaja hooldada vähemalt kaks korda aastas
Metallust tuleks hooldada vähemalt iga kuue kuu tagant. Intensiivse kasutusega kohtades ja aktiivse väliskeskkonna tingimustes mitte harvem kui kolme kuu möödudes.
Kontrolli ukse riivide, lukkude ja sulgurite toimimist ning puhasta vajadusel riivide ja lukkude vastuste avad, reguleeri sulguri käiku.
Puhasta ja määri lukkude-riivide tööpinnad vedela lukuõliga.
Kontrolli lukkude, käepidemete, riivide ja sulgurite kruvide kinnipüsimist. Vajadusel pinguta.
Kontrolli uksehingede seisukorda ja määri tahke määrdega hinge telgi ja laagreid.
Kontrolli lengi ja ukselehe vahelisi pilusid, tihendite olemasolu ja toimimist. Vajadusel vaheta tihend.
Kontrolli elektriliste lukkude, vasturaudade ja uste lahtihoidmise mehhanismide töökorda ukse avamisel ja sulgemisel käsitsi ja juhtimislüliti abil.
Klaasavaga metalluksel kontrolli klaasi kinnitusliistude ning tihendite seisukorda ja kinnitust.
Kontrolli tuletõkke paarisukse sulgemisühtlust ja automaatriivide toimimist. Vajadusel reguleeri.
Kontrolli metalluksel, kas värvipindadel on vigastusi. Vajadusel tee parandused.
Ukse värvipinna hooldamiseks kasuta veega lahjendatavaid üldpuhastusvahendeid. Kasutada ei tohi atsetooni, nitrolahusti ja bensiini analooge sisaldavaid lahusteid.
Paigaldus
Uks paigaldatakse vastavalt tootja paigaldusjuhendile.
Ukseleng peab jääma pärast paigaldust loodi nii horisontaal- kui ka vertikaalsuunas.
Kasutada tuleb seina tüübile sobivaid kinnitusvahendeid, mis kinnitatakse seina ja lengi külge piisava tugevusega.
Korrektne on ukse paigaldus siis, kui ukseleht sulgemisel istub lengi sisse nii, et kõik pilud on ühtlased ja uksetihend on surutud ühtlaselt igast punktist ukselehe vastu.

Äripäev 24.03.2010

Tagasi